Lokalita
Jednou ze základních a nejdůležitějších věcí při výběru nemovitostí je lokalita, lokalita a zase lokalita. Ekonomicky kvetoucí místo můžeme poznat podle investičních aktivit. Například: výstavba nákupních středisek či logistických areálů.
V místě bydliště by měla být dobrá dopravní dostupnost, a to buď městská hromadná doprava nebo častá příměstská doprava. V tomto případě je ideální centrum města, ale nemovitosti tam najdete v jiné cenové škále než domy na okraji města.
Dalším faktorem je občanská vybavenost. Zjistěte si, zda je v dané lokalitě škola, školka, banka, pošta, doktor, restaurace a jiné.
V neposlední řadě hraje roli atmosféra místa. Ta může mít na hodnotu nemovitosti výrazný vliv. Pokud zainvestujete do nesprávné lokality, musíte počítat, že cena nemovitosti se bude zvyšovat pomaleji než nemovitost v rozvíjející se části města.
Představa
Stačí papír + tužka a sepsat si, jak by měla vysněná nemovitost vypadat a co by měla mít. Není dobré tento bod uspěchat, ale věnovat se mu několik večerů. Nápady vás mohou zastihnout i za pochodu, proto je důležité si všechny sepsat a seřadit dle priorit.
První dojem
Stačí 3 sekundy k tomu, abyste zjistili, zda je daná nemovitost pro vás ta pravá. Cítíte se komfortně, útulně nebo v bezpečí? Máte otázky a chuť podívat se do dalších místností? Vnímejte tyto stimuly, protože mohou být při výběru rozhodující.
Stav nemovitosti
Další neméně důležitou radou je zkontrolovat stav nemovitosti. Prvním krokem, který by měl následovat je projít nemovitost se stavebním inženýrem, který stavbu ohodnotí z hlediska opotřebení a budoucích nákladů na renovaci.
U bytových jednotek je také důležitý celkový technický stav. U tohoto typu nemovitostí je taky důležité zajímat se o to, za kolik je dům spravován a jaké jsou jeho další investiční náklady.
Věnujte dostatek času prohlídkám
Koupě nemovitosti je jednou z velkých životních rozhodnutí. Pokud vás nemovitost zaujala, vyžádejte si další prohlídku. V zimních měsících je potřeba jedna prohlídka večer a druhá ráno. Tak zjistíte, jak je nemovitost slunná či naopak tmavá.
Možnosti financování
Finančních produktů je na trhu nespočet. Zkušený makléř by vám měl nabídnou nejlepší řešení, jak financovat vaši nemovitost. Nebojte se oslovit specialistu, který se postará jak o financování, tak o správné pojištění.
Novostavba nebo starší dům
Novostavbu většinou dostanete hned k nastěhování, u starší nemovitosti musíte počítat s rekonstrukcí.
Pokud se rozhodnete pro starší nemovitost je potřeba si přizvat architekta nebo stavaře. Ověřte si, zda dům i lokalita není památkově chráněný, nejsou na něm restituční nároky, věcná břemena a jiné náležitosti, které mohou způsobit komplikace při prodeji.
Dále se bude hodit znalecký posudek, prověrka technického stavu budovy, PENB – průkaz energetické náročnosti budovy a další.
Prověřte si prodávajícího
Může se vám to zdát zbytečné, ale taky vám to může ušetřit spoustu času a peněz. Je důležité si prověřit, zda má prodávající právo nakládat s nemovitostí.
Nejprve si ověřte prodávajícího kontrolou listu vlastnictví (LV) – výpis získáte na katastru nemovitosti, na poště nebo i na webu katastru.
Většina majitelů má na nemovitosti hypotéku. V praxi musí majitel požádat banku o souhlas s prodejem a vyčíslení zůstatku dluhu. Hypotéka se většinou doplatí z kupní ceny. Úkol pro zkušeného makléře a právníky je nastavení smluvní dokumentace a toku peněz tak, aby byly všechny strany chráněny. Banka musí vše schválit.
Zbystřete, pokud se na LV objeví exekuční příkaz nebo exekutorské zástavní právo. Jedná se o nezaplacení nebo nesplácení finančních závazků. Závazky exekutorského úřadu musí být splaceny před vložením kupních smluv do katastru nemovitostí. Pokud tak neučiníte, exekutor převod na nového majitele napadne a zamezí přepisu vlastnických práv. Vyžádejte si potvrzení o bezdlužnosti.
Nevíte si rady?
Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomohou naši certifikovaní makléři a finanční specialisté.